درد شکم

 

دل درد ؟

تقریبا همه در برخی موارد دچار درد شکم شده اند. اما در حقیقت، هر عضو در شکم شما می تواند باعث درد شود. مشکلات شکم شما می تواند کوتاه مدت باشد، بیاید و برود، یا فقط بعد از خوردن غذا خود را نشان دهد – همگی سرنخ هایی هستند که باید بررسی شوند. ویوک کال، MD، رئیس بخش گوارش و کبد در مرکز پزشکی دانشگاه روچستر در روچستر، نیویورک می گوید : ” پزشکان همچنین می توانند برخی تست ها را انجام دهند تا عوامل را محدود کنند”. با ما همراه باشید تا به عوامل احتمالی پی ببرید.

درد شکم

سنگ کیسه صفرا

سنگ های صفراوی سنگهایی هستند که در کیسه صفرا تشکیل می شوند، یک کیسه کوچکی که زیر کبد آویزان است، و برای هضم چربی ضروری است. این سنگ ها باعث تورم می شوند و می توانند مجرا را به روده مسدود کنند و موجب درد شوند. این درد به خصوص پس از مصرف وعده های غذایی چرب، به سمت راست قسمت فوقانی شکم وارد می شود. چنین وعده هایی موجب می شود تا کیسه صفرا منقبض شود. دکتر کال می گوید : “اگر کیسه صفرا متورم باشد، هر انقابض درد را تشدید می کند.”

درد شکم

 

التهاب لوزالمعده (پانکراس)

التهاب پانکراس می تواند موجب درد شکم در قسمت میانی یا فوقانی آن شود. دکتر کال می گوید : “برخی حتی دردی را حس می کنند که از پشت به جلو تیر میکشد.” اسامه العرادی، MD، متخصص گوارش در بیمارستان هنری فورد در دیترویت می گوید : “شما ممکن است برای تسکین درد به پشت یا جلو خم شوید، که ممکن است باعث رکود درد، تهوع و استفراغ شود.”

همانند سنگ های کیسه صفرا مصرف بیش از حد الکل می تواند یک عامل التهاب لوزالمعده باشد (کیسه صفرا و پانکراس از طریق یک مجرا آب گوارش را به روده تحویل می دهند). این امر اغلب نیاز به بستری شدن دارد.

 

درد شکم

 

رفلاکس معده (GERD)

بیماری رفلاکس معده، یا GERD، می تواند موجب درد شکم در قسمت فوقانی و پایین قفسه سینه شود که به سوزش معده معروف است. دلیل؟ دریچه ای که معده را از مری جدا می کند ضعیف است و اجازه می دهد غذا و اسید از معده به سمت بالا ترشح شود. خوردن غذای بیش از حد و یا نوع اشتباه غذایی (به عنوان مثال چربی) می تواند آن را بدتر کند. کاهش وزن، تغذیه درست، و داروهایی مانند آنتی اسیدها، مسدود کننده های H2، و مهار کننده های پمپ پروتون نیز می توانند کمک کنند.

 

درد شکم

 

عدم تحمل لاکتوز

میلیون ها نفر در سراسر جهان از عدم تحمل لاکتوز برخوردارند. در حقیقت، در برخی مناطق جهان، افرای با عدم تحمل لاکتوز بسیار بیشتر از کسانی است می توانند لاکتوز، قند موجود در شیر و محصولات شیر را هضم کنند. پاتریشیا رایموند، استادیار پزشکی بالینی داخلی در مدرسه پزشکی ویرجینیا شرقی می گوید : “این نوع عدم تحمل غذایی بسته به آستانه تحمل شما، سبب درد شکم خفیف تا شدید می شود. من توصیه می کنم که هر کس که فکر می کند مبتلاست حتماً آزمایش بدهد. این یک پاسخ بله یا خیر نیست زیرا شدت آن خطرناک است.” علائم شامل التهاب، اسهال، سوراخ شدن، گاز و سوء هاضمه است و براساس سطح حساسیت شما متفاوت است.

راه حل؟ از فرآورده های لبنی مانند شیر و پنیر خودداری کنید و مراقب مواد غذایی بسته بندی شده باشید. ریموند می گوید غذاهای بسته بندی شده اغلب حاوی محصولات پنهان شیر یا پنیر، یک محصول جانبی شیری که در بسیاری از مخلوط های پودر پروتئین و سایر غذاهای تغذیه یافت می شود، هستند. اگر عدم تحمل لاکتوز دارید، شما همچنین می توانید شیر Lactaid بخورید و یا قرص های Lactaid را برای پیشگیری از درد و درد شکم بکار ببرید.

 

درد شکم

 

عوارض جانبی دارو

هیچ دارویی بدون عوارض جانبی نیست و گاهی اوقات شامل درد شکم می شود. دکتر ریموند می گوید : “دارو خود می تواند باعث تخلیه سوزش آور یا کند معده شود و درد شکم ایجاد کند.” داروهای ضد درد شناخته شده به عنوان NSAID ها (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) مانند ایبوپروفن و آسپرین دارای ویژگی سوزش آور هستند و می توانند باعث ایجاد تورم در معده و حتی منجر به زخم معده شوند.

دکتر کال می گوید، بیسفسفونات های خوراکی، یک دسته از داروهای محبوب که به حفظ تراکم استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان کمک می کنند، باعث تورم – و در نتیجه درد – در پایین مری می شوند. همچنین مراقب آنتی بیوتیک ها باشید، بویژه آنهایی که حاوی آسیترومایسین هستند، آنها را بعد از وعده غذایی مصرف کنید تا غذا پوشش مناسبی برای دارو شود. داروهای ضدافسردگی و فشار خون، دیوارهای معده را آرام می کنند و اجازه می دهند که مواد غذایی در معده تخمیر شده و به احساس آرامش کمک می کنند.

 

درد شکم

التهاب دیورتیکول

دیورتیکولیت التهاب “دیورتیکول” است که در پوشش روده، معمولاً روده بزرگ شکل می گیرد. دکتر کال می گوید : “این ها مانند حفره های سوراخ شده در پوشش روده بزرگ ظاهر می شوند و تمایل دارند تا با مدفوع و یا سایر مواد خارجی ملتهب یا مضر شوند.” علائم آن به صورت گرفتگی و اسپاسم در قسمت تحتانی شکم است، که ممکن است به آنتی بیوتیک پاسخ دهد. یک رژیم غذایی با فیبر بالا میتواند کمک کند. در موارد شدیدتر، می تواند آبسه ها، خونریزی و حتی سوراخ ها ایجاد کند، که باعث درد شکم شدید، یا حتی نیاز به جراحی یا بستری شدن شود.

 

درد شکم

 

عدم تحمل گلوتن

بعضی افراد به گلوتن، پروتئین موجود در گندم، جو و چاودار واکنش نشان می دهند. شدیدترین نوع عدم تحمل گلوتن بیماری سلیاک است. دکتر العرادی توضیح می دهد : “گلوتن سبب آسیب در روده کوچک می شود، در نتیجه روده کوچک به طور طبیعی کار نمی کند و مواد مغذی را جذب نمی کند.”

کارشناسان و بیماران بیشتر درباره عدم تحمل گلوتن و بیماری سلیاک آگاه هستند، که باعث گاز، نفخ، درد شکم خفیف تا شدید و خستگی می شود. عدم توانایی روده کوچک برای جذب مواد مغذی ممکن است منجر به اسهال مزمن، کاهش وزن و حتی سوء تغذیه شود.

 

درد شکم

 

آندومتریوز

اندومتریوز تنها بر زنان تاثیر می گذارد. این موقعیت زمانی که سلولها از پوشش رحم فرار می کنند و  در سایر قسمت های بدن معمولاً در جایی در لگن رشد می کنند، اتفاق می افتد و می تواند به درد، خونریزی نامنظم و ناباروری منجر شود. دکتر کال می گوید : “تشخیص اندومتریوز دشوار است و اغلب نیاز به ارجاع به یک متخصص زنان و یک سونوگرافی لگن دارد.” اگر آندومتریوز محدود به یک منطقه کوچک باشد، جراحی ممکن است کمک کند. در غیر اینصورت، با داروهای ضد درد و هورمون درمانی درمان می شود، چنانکه چرخه قاعدگی با علایم درد همراه است.

 

درد شکم

 

مشکلات تیروئید

حتی اگر غده تیروئید در گردن قرار داشته باشد، می تواند سبب بروز مشکلات در قسمت پایین تر بدن شود. دکتر العرادی می گوید : “تیروئید چندین مأموریت را در بدن تنظیم می کند و دستگاه گوارش یکی از سیستم ها است. اگر تیروئید بیش از حد هورمون (هایپرتیروئیدی) تولید کند، این امر باعث افزایش سرعت گوارش و درد شکم می شود.” از سوی دیگر، کم کاری غده تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) باعث کاهش سرعت دستگاه گوارش ، و به طور بالقوه منجر به درد ناشی از یبوست و گاز می شود.

 

درد شکم

 

انگل ها

هیچ کس نمی خواهد فکر کند که درد شکم به دلیل یک کرم انگلی یا موجودی دیگر است. اما گاهی اتفاق می افتد. انگل ها می توانند خود را به روده فرد متصل کنند یا در روده کوچک یا روده بزرگ آویزان شوند و منجر به تعداد زیادی علایم ناخواسته شوند. انواع زیادی وجود دارد، اما شایعترین آنها در ایالات متحده عبارتند از ژیاردیا و کریپتوسپوریدیوم، که شما می توانید با شنا کردن در استخر های آلوده یا دریاچه ها و یا نوشیدن آب آلوده دریافت کنید. (یا در برخی موارد شیوع، شراب غیر پاستوریزه).

پروتوپس های کوچک ۲ تا ۱۰ روز (برای کریپتو) یا ۱ تا ۳ هفته (برای ژیاردیا) پس از ظهور باعث التهاب، اسهال، و تهوع می شوند. انواع دیگر انگل ها را می توان در مواد غذایی نوشیدنی یا آلوده یافت. دکتر ریموند می گوید : سوشی ، هنگامی که از منبع نامعتبر تهیه شود، می تواند شامل انگل ها باشد.

  • 449 بازدید

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

تبلیغات متنی