Black Friday

 

روز پس از عید شکرگزاری را Black Friday جمعه سیاه می نامند. علت نامگذاری جمعه سیاه این است که عده زیادی از مردم برای خرید به بیرون از منزل می روند و این امر موجب حوادث ترافیکی و گاهی حتی خشونت می شود. اداره پلیس فیلادلفیا این عبارت را برای توصیف ضرب و شتم در اطراف، ازدحام عابر پیاده و ترافیک خودرو در منطقه مرکز شهر ابداع کرد. این نام در سال ۱۹۶۶ توسط Earl Apfelbaum، فروشنده تمبرهای نادر، ثبت شد.

او در آگهی خود گفت : “جمعه سیاه” نامی است که اداره پلیس فیلادلفیا به روز جمعه پس از روز شکرگزاری داد.” این مدت، زمان مهرورزی برای آنها نیست. ‘جمعه سیاه’ رسماً فصل خرید کریسمس در مرکز شهر باز می شود. این روز معمولاً ترافیک عظیم و پیاده روهای پر جمعیت را به ارمغان می آورد چرا که فروشگاه های مرکز شهر از باز شدن تا بسته شدن محاصره می شوند.

هنگامی که Black Friday جمعه سیاه به یک نام مثبت تبدیل شد

خرده فروشان خط مشی منفی مرتبط با یک روز سیاه هفته را نفهمیدند. آنها یک نقطه نظر خوب داشتند. برای مثال، Black Monday دوشنبه سیاه نامی بود که روزنامه نگاران به ۱۹ اکتبر ۱۹۸۷ دادند. در آن روز، میانگین صنعتی Dow Jones داو جونز ۲۲ درصد کاهش یافت. تاریخ بسته شدن داو نشان می دهد این بزرگترین افت در یک روز در تاریخ بازار سهام بود.

یکی دیگر از روزهای تیره، Black Thursday پنجشنبه سیاه بود که در ۲۴ اکتبر ۱۹۲۹ رخ داد. این روزی بود که آغاز رکود بزرگ را اعلام کرد.

هفته بعد توسط Black Tuesday دنبال شد. در آن روز، بازار سهام با وجود تلاش های سرمایه گذاران اصلی برای حمایت از قیمت سهام، ۱۱ درصد کاهش یافت که تمام اعتمادبنفس سرمایه گذاران در بازار سهام که در آن روزها به عنوان اقتصاد تلقی میشد را نابود کرد. بسیاری از آنها پس انداز زندگی خود را سرمایه گذاری کردند و کاملاً از بین رفت.

تعجبی نیست که خرده فروشان می خواستند نام “جمعه سیاه” را مثبت بدانند. و برای آنها، جمعه پس از روز شکرگذاری یک روز بسیار سودآور است. برای جبران آنها تصمیم گرفتند ضرب المثل زیر را دنبال کنند، “اگه نمیتونی کسی رو شکست بدی بهش ملحق شو!” (دستی که به دندان نتوان برد، ببوس!)

آنها از این نام برای نشان دادن موفقیتشان استفاده می کردند. هنگام ثبت دفاتر روزانه، حسابداران به منظور نشان دادن سود از سیاه استفاده می کنند. قرمز به معنای از دست دادن است. بنابراین، جمعه سیاه به معنای جمعه سود آور برای خرده فروشی و اقتصاد است.

بدترین خشونت Black Friday  جمعه سیاه

شکار تخفیف ها توسط جمعیت در جمعه سیاه هنوز باعث سردرد پلیس می شود. در سال ۲۰۱۶، سه نفر در حوادث جداگانه در نیوجرسی، نوادا و تنسی به ضرب گلوله کشته شدند. در نیوجرسی فرد از شدت جراحات درگذشت.

در سال ۲۰۱۳، پلیس شیکاگو کوهلر را به قتل رساند وقتی که او در اتومبیلش در حال فرار بود. وی یک افسر را که در نیمه راه به خودرو گیر کرده بود با خود می کشید.

به نظر می رسد بیشترین خشونت در Wal-Mart وال مارت اتفاق می افتد، که هر ساله منجر به هشتگ توییتر #Walmart fights می شود. در سال ۲۰۱۲، دو نفر در خارج از وال مارت در تالاهاسی فلوریدا به ضرب گلوله کشته شدند. آنها در فضای پارکینگ در حال نزاع بودند.

به نظر می رسد بخش الکترونیک مشتریان Walmart خطرناک ترین مکان است. در سال ۲۰۱۱، در Wal-Mart لس آنجلس یک زن با اسپری فلفل به جمعیت حمله کرد.

او در تلاش برای به دست آوردن Wii برای یک تخفیف ۶۰ درصدی بود. سال قبل، جمعیت در ساکرامنتو والمارت مجبور شد فروشگاه را تخلیه کند زمانی که معاملات لوازم الکترونیکی مصرفی در ساعت ۵:۳۰ صبح آغاز شد.

در جمعه سیاه ۲۰۰۹، یک وال مارت کالیفرنیا دیگر، این بار در Rancho Cucamonga، حفاظت پلیس در مقابل جمعیت سرکش نیاز بود – دوباره، در ساعات اولیه صبح در بخش لوازم الکترونیکی مصرفی. فروشگاه چند ساعت پس از آنکه یک فروشگاه دیگر در نزدیکی افتتاح شد، به طور خلاصه بسته شد.

بدترین جمعه سیاه در سال ۲۰۰۸ هنگامی رخ داد که یک مرد به مرگ محکوم شد. با وجود وزن ۱۲۲ کیلوگرمی، Jdimytai Damour کارگر موقت در وال مارت نیویورک از آسیب دیدگی درگذشت. دست کم ۲۰۰۰ نفر درها را در هم فرو ریختند، Damour در یکهشتی که او را خفه کرده بود، به دام افتاده بود.

همچنین ۱۱ مشتری دیگر، از جمله یک زن باردار نیز زخمی شدند. به نظر می رسد پلیس حق دارد روز Black Friday را با نام منفی بخواند.

  • 912 بازدید

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

تبلیغات متنی