رژیم غذایی

 

با توجه به جامع ترین مطالعات انجام شده در این زمینه، رژیم غذایی نامناسب عامل مهمی در یک پنجم مرگ و میر در سراسر جهان است. میلیونها نفر از مردم در حال خوردن انواع اشتباهی از مواد غذایی برای سلامت خوب هستند. با توجه به مطالعات گسترده و در حال انجام Global Burden of Disease (بار جهانی بیماری)، یک رژیم غذایی که حاوی مقادیر کم غلات، میوه، آجیل و دانه و روغن ماهی؛ و نیز مقادیر بالای نمک است خطر مرگ زودرس را به همراه دارد.

این مطالعه که توسط مؤسسه ارزایبی و استاندارهای سلامت در دانشگاه واشنگتن انجام شده است، داده ها را از تمام کشورهای جهان جمع آوری می کند و در برآوردهای آن شکافی وجود دارد. پنج مقاله درباره امید به زندگی و عوامل خطر مرگ و بیماری توسط مجله پزشکی Lancet منتشر شده است.

امید به زندگی در سال ۲۰۱۶ در سراسر جهان برای زنان ۷۵.۳ سال و برای مردان ۶۹.۸ سال است. ژاپن بالاترین امید زندگی را در سن ۸۴ سال و جمهوری آفریقای مرکزی پایین ترین را در سن ۵۰ سال دارد. در انگلستان، امید به زندگی یک مرد که در سال  ۲۰۱۶ متولد شده ۷۹ و برای یک زن ۸۲.۹ سال است.

رژیم غذایی دومین عامل خطر مرگ زودهنگام پس از سیگار کشیدن است. سایر عوامل مخاطره آمیز عبارتند از: قند خون بالا که می تواند به دیابت منجر شود، فشار خون بالا، شاخص توده بدنی بالا (BMI) که اندازه گیری چاقی است، و کلسترول بالا. همه اینها می تواند به خوردن غذاهای غلط مرتبط باشد اگرچه علل دیگری نیز وجود دارند.

دکتر کریستوفر موری، مدیر IHME، به گاردین گفت : “این یکی از مشکلات واقعا بزرگ در جهان است. این یک خوشه است که بدتر می شود.” در حالی که بیماری چاقی مورد توجه است، او مطمئن نبود که سیاستگذاران به اندازه ای مکه باید بر مسئله سلامت و رژیم غذایی سالم تمرکز می کنند و این یک چالش بزرگ برای سیستم های بهداشتی و سلامت است.

موری می گوید : مشکلی که اغلب به عنوان گسترش رژیم های غربی دیده می شود، مصرف بیش از حد غذاهای سنتی در کشورهای در حال توسعه است. اما این ساده نیست. “میوه بخورید. این نه تنها مزایای سلامتی زیادی دارد، بلکه فقط افراد بسیار ثروتمند با بعضی استثناء میوه می خورند.”

مطالعه نشان می دهد نوشیدنی های شیرین برای سلامتی مضر هستند، خوردن بسیاری از گوشت قرمز به اندازه خوردن غلات یک خطر بزرگ برای سلامتی نیست. “ما باید با دقت نگاه کنیم که ترکیبات سالم در رژیم غذایی چه هستند که از ما حمایت می کنند.”

پروفسور جان نیوتن، مدیر بهبود سلامت در بهداشت عمومی انگلستان گفت مطالعات نشان می دهد که رژیم غذایی و بیماری مرتبط با چاقی با چه سرعتی در سراسر جهان گسترش می یابد. ” فکر نمی کنم مردم متوجه شوند بیماری های غیر واگیر [مانند سرطان، بیماری قلبی و سکته مغزی] و بیماری های به خصوص در مورد رژیم غذایی نامناسب که با پیشرفت تکنولوژی ایجاد شدند با چه سرعتی در حال گسترش هستند، اعداد در نظر من کاملاً تکان دهنده هستند. ”

وی افزود : انگلستان از طریق برنامه سنجش مدارس چاقی کودکان را رصد می کند و اقدامات لازم را برای مقابله با آن انجام داده است. ” اما هیچ کشوری در جهان نتوانسته است مشکل را حل کند و این یک نگرانی است که ما واقعاً نیاز داریم درباره حل ان بصورت جهانی فکر کنیم.”

امروز، ۷۲٪ از مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر است که چاقی و رژیم غذایی یکی از عوامل خطر است و بیماری قلبی ایسکمی به عنوان عامل اصلی مرگ و میر در سرتاسر جهان از جمله در انگلستان است. سرطان ریه، سکته مغزی، بیماری ریه (اختلال انسداد مزمن ریوی) و آلزایمر یکی دیگر از عوامل اصلی در انگلستان هستند.

داستان موفقیت، درباره کودکان زیر ۵ سال است. در سال ۲۰۱۶، برای اولین بار در تاریخ مدرن، کمتر از ۵ میلیون کودک زیر ۵ سال در ۱ سال فوت کردند – که کاهش قابل توجهی در مقایسه با سال ۱۹۹۰، زمانی که ۱۱ میلیون نفر مردند، داشت. افزایش آموزش برای زنان، کمبود فقر، داشتن فرزند کمتر، واکسیناسیون، شبکه های ضد مالاریا، بهبود آب و بهداشت تغییرات در کشورهای کم درآمد هستند که به لطف کمک های توسعه، نرخ مرگ و میر را پایین آورده اند.

مردم طولانی تر زندگی می کنند، اما سالهای بیشتری در معرض بیماری قرار دارند. چاقی یکی از دلایل اصلی است. بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان با سلامت روان و اختلالات سوء مصرف مواد زندگی می کنند. افسردگی در تمام کشورها غیر از ۴ کشور در صدر ۱۰ عامل اصلی خطر سلامت روان است.

دکتر موری می کوید : ” یافته های ما نشان می دهد که مردم طولانی تر زندگی می کنند و، در طول دهه گذشته، ما پیشرفت های قابل توجهی را در کاهش ریسک مرگ و میر در برخی از بیماری ها و شرایط دردناک جهان به دست آوردیم، مانند مرگ و میر کمتر کودکان زیر ۵ سال و مالاریا. با این حال، با وجود این پیشرفت، ما با یک مشکل سه گانه ای مواجه هستیم که بسیاری از ملت ها و جوامع را متوقف می کند – چاقی، جنگ، و بیماری های روانی، از جمله اختلالات سوء مصرف مواد.”

پروفسور جان نیوتن گفت : ” در بریتانیا، نگرانی به ویژه در مورد افزایش بیماری-سلامت است که مانع از کار کردن یا داشتن یک زندگی کامل می شود.” یک مرد در انگلستان متولد سال ۲۰۱۶ می تواند تنها ۶۹ سال انتظار زندگی در سلامت خوب و یک زن ۷۱ سال داشته باشد.

وی افزود : ” این یک یادآوری دیگر است که در حالی که ما طولانی تر زندگی می کنیم، بسیاری از این زمان اضافی در بیماری-سلامت صرف می شود. این امر اهمیت جلوگیری از شرایط را برجسته می کند که باعث از کار افتادگی افراد می گردد و سلامت درازمدت آنها را در معرض خطر قرار می دهد، مانند مشکلات عضلانی اسکلتی، ضعف شنوایی و سلامت روانی. اولویت ما کمک به مردم است از جمله در طول سال های حیاتی زندگی و در عمر متوسط، تا بهترین شانس زندگی طولانی و سالم را به آنها بدهیم.”

  • 410 بازدید

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

تبلیغات متنی