ثروتمندترین کشورهای جهان

 

از تقریباً ۲۰۰ کشور در جهان، هر سال میلیاردها و حتی تریلیون دلار درآمد کسب می کنند. اما کدام یک به عنوان ثروتمندترین کشورهای جهان شناخته می شوند؟ ما برای  پیدا کردن ۱۵ مورد از ثروتمندترین کشورها در سرتاسر جهان نگاهی به داده ها کردیم.

رتبه بندی بر اساس داده های ماه اکتبر ۲۰۱۷ صندوق بین المللی پول برمبنای سرانه تولید ناخالص داخلی براساس توازن توان خرید است، که ارزهای کشورها را در رابطه با هزینه کالاها مقایسه می کند، و برای سنجش اقتصاد کشور در رابطه با دیگران استفاده می شود.

بسیاری از کشورهای دارای بالاترین رتبه بندی، مانند برونئی و قطر، با نفت اقتصاد خود را جلو می برند. با این حال، رشد تولید ناخالص داخلی ثروتمندترین کشورهای جهان با کاهش قیمت نفت در سال ۲۰۱۴ تغییر کرده است. سرمایه گذاری و سیستم های بانکی قوی نیز به رشد اقتصادی در کشورهای دیگر مانند ایسلند و ایرلند کمک کرده است.

 

ثروتمندترین کشورهای جهان

 

۱۵- ایسلند (۵۲،۱۵۰ دلار)

طبق گفته صندوق بین المللی پول (IMF)، گردشگری، صادرات و سرمایه گذاری رشد تولید ناخالص داخلی ایسلند را افزایش داده است. صندوق بین المللی پول همچنین پیش بینی می کند که انتظار می رود رشد صنعت گردشگری این کشور نیز طولانی مدت باشد.

 

ثروتمندترین کشورهای جهان

 

۱۴- هلند (۵۳،۵۸۰ دلار)

صندوق بین المللی پول در گزارش کارکنان ۲۰۱۶ خود اعلام کرد که هلند در حال پیشرفت اقتصادی است، گرچه Brexit ممکن است بر اقتصاد کشور تأثیر منفی داشته باشد. پادشاهی هلند که شامل هلند، آروبا، کوراسائو و سینت مارتن است، دارای جمعیتی بیش از ۱۷ میلیون نفر است که تقریباً همه آنها در هلند قرار دارند.

 

ثروتمندترین کشورهای جهان

 

۱۳- عربستان سعودی (۵۵،۲۶۰ دلار)

براساس گزارش های IMF درباره ۱۳ امین کشور از ثروتمندترین کشورهای جهان ، نفت یک محرک بزرگ برای تولید ناخالص داخلی عربستان سعودی است. با این حال، انتظار می رود رشد اقتصاد غیر نفتی در کشور افزایش یابد. ملت ۳۲ میلیون نفری نیز در وسط برنامه اصلاحات “چشم انداز ۲۰۳۰” قرار دارد، یک برنامه اقتصادی برای جابجایی اقتصاد کشور از وابستگی به نفت.

 

ثروتمندترین کشورهای جهان

 

۱۲- ایالات متحده (۵۹،۵۰۰ دلار)

به گفته IMF، ایالات متحده آمریکا که بیش از ۳۲۵ میلیون نفر جمعیت دارد، در اواسط طولانی ترین رشد اقتصادی خود از سال ۱۸۵۰ است. گزارش صندوق بین المللی پول ۲۰۱۶ همچنین بیان می کند که نرخ بیکاری در ایالات متحده کم است.

 

ثروتمندترین کشورهای جهان

 

۱۱- سان مارینو (۶۰ ۳۶۰ دلار)

IMF گزارش می دهد که یازدهمین کشور از فهرست ثروتمندترین کشورهای جهان با تقریباً ۹ میلیون نفر جمعیت، در حالت بهبود است، چرا که افزایش اشتغال و تقاضای داخلی و کمک های خارجی منجر به رشد تولید ناخالص داخلی سن مارینو پس از رکود اقتصادی شد.

 

ثروتمندترین کشورهای جهان

 

۱۰- هنگ کنگ (۶۱،۰۲۰ دلار)

به گفته IMF، نرخ رشد هنگ کنگ در سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است، اما هنوز هم یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است. کاهش تجارت جهانی و گردشگری از سرزمین اصلی چین باعث شد که رشد سال گذشته کاهش یابد، اما انتظار می رود هزینه های هنگ کنگ در سال ۲۰۱۷ افزایش یابد. این سرزمین جمعیتی بیش از ۷ میلیون نفر دارد.

 

ثروتمندترین کشورهای جهان

 

۹- سوئیس (۶۱,۳۶۰ دلار)

کشور ۸ میلیون نفری پس از آنکه بانک مرکزی در سال ۲۰۱۵، ۵۲ میلیارد دلار را از دست داد، در حال بهبود است. IMF گزارش داد که رشد اقتصادی سوئیس در سال ۲۰۱۶ به ۱ ۱/۲ درصد رسیده است. این کشور همچنین سیاست هایی را برای کمک به بهبود وضعیت اقتصادی اش به اجرا در آورد.

 

ثروتمندترین کشورهای جهان

 

۸- امارات متحده عربی (۶۸،۲۵۰ دلار)

به گفته IMF، امارات متحده عربی با یک اقتصاد تحت فشار بازار نفت، یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است. کاهش قیمت نفت و خروجی منجر به عدم رشد در سال ۲۰۱۶ شد. اگرچه، انتظار می رود در سال ۲۰۱۷ رشد غیر نفتی در امارات متحده عربی، که جمعیتی بیش از ۱۰ میلیون نفر دارد، افزایش یابد.

 

ثروتمندترین کشورهای جهان

 

۷- کویت (۶۹،۶۷۰ دلار)

به گفته IMF، کویت، کشوری با بیش از ۴ میلیون نفر جمعیت، در سال ۲۰۱۶ به دلیل کاهش قیمت و تولید نفت با روند سایر اقتصادهای نفتی که با رشد روز افزون مواجه است مخالفت کرد. صندوق بین المللی پول گفت عمدتاً به این دلیل که کویت شاهد رشد در زمینه های غیرنفتی بود و انتظار می رود رشد غیر نفتی همچنان ادامه یابد.

 

ثروتمندترین کشورهای جهان

 

۶- نروژ (۷۰،۵۹۰ دلار)

اسکاندیناوی با بیش از ۵ میلیون نفر جمعیت پنجمین کشور در فهرست ثروتمندترین کشورهای جهان است. به گفته IMF، این کشور به دلیل قیمت پایین نفت در طی دو سال گذشته به شدت تحت تأثیر قرار گرفت. نروژ همچنین به پایین ترین میزان رشد خود از سال ۲۰۰۸ و رکود اقتصادی سال ۲۰۰۹ رسیده است، اگرچه، این کشور همچنین توانست نرخ بیکاری خود را بعد از تابستان گذشته کاهش دهد.

 

ثروتمندترین کشورهای جهان

 

۵- ایرلند (۷۲،۶۳۰ دلار)

ایرلند یکی از بالاترین نرخ های رشد در اروپا را داراست. صندوق بین المللی پول گزارش می دهد، هزینه های تولید، سرمایه گذاری و ساخت و ساز رشد تولید ناخالص داخلی ایرلند را در سال ۲۰۱۶ افزایش داد.

 

ثروتمندترین کشورهای جهان

 

۴- برونئی (۷۶،۷۴۰ دلار)

به گفته IMF، در حالی که رشد تولید ناخالص برونئی در سال ۲۰۱۶ کاهش یافت، این کشور واقعاً بهتر از حد انتظار است. این کشور ثروتمند، که از بیش از ۴۰۰،۰۰۰ نفر تشکیل شده، علیرغم اینکه نفت صادرات اصلی برونئی است، در سازگاری با رکود بازار نفت موفق بوده است. در سال ۲۰۱۴ طبق آخرین آمار از صندوق بین المللی پول، تقریباً ۹۰ درصد درآمد برونئی از نفت و گاز به دست آمد.

 

ثروتمندترین کشورهای جهان

 

۳- سنگاپور (۹۰،۵۳۰ دلار)

به گفته صندوق بین المللی پول، سنگاپور به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان باقی ماند و در سه ماهه اول سال ۲۰۱۷، تولید ناخالص داخلی خود را ۲.۷ درصد نسبت به سال قبل افزایش داد. این شهر با جمعیت ۵.۶ میلیون نفری به طور مداوم در حال رشد است، زیرا سال گذشته تجارت الکترونیک جهانی پیشرفت داشته است. در مقیاس گسترده تر، صندوق بین المللی پول خاطر نشان می کند که رشد اقتصادی سنگاپور عمدتاً به مؤلفه های تخصصی آن محدود شده است.

 

ثروتمندترین کشورهای جهان

 

۲- لوکزامبورگ (۱۰۹،۱۹۰ دلار)

لوکزامبورگ، با جمعیتی نزدیک به ۶۰۰،۰۰۰ نفر جمعیت، به عنوان دومین ثروتمندترین کشورهای جهان است. این کشور دارای نیروی کار قوی است و رشد اقتصادی آن در سال ۲۰۱۶ بیش از رشد کلی اتحادیه اروپا است. با این حال، صندوق بین المللی پول یادداشت می کند که تغییر چشم انداز در حال تغییر از Brexit و تغییر سیاست های آینده برای ایالات متحده می تواند بی ثباتی بازار ایجاد کند.

 

ثروتمندترین کشورهای جهان

 

۱- قطر (۱۲۴،۹۳۰ دلار)

این کشور کوچک خاورمیانه اغلب به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان شناخته می شود. جمعیت قطر تقریباً ۲.۲۷ میلیون نفر است که مجموع تولید ناخالص داخلی آن تقریبا ۱۲۴.۹۳۰ دلار به ازای هر نفر است و آن را به ثروتمندترین کشور در جهان از سال ۲۰۱۷ تبدیل می کند. این کشور علی رغم مواجه شدن با قیمت های پایین تر برای هیدروکربن، یک منبع درآمد عمده برای قطر است که برای سوخت استفاده می شود، رشد کرده است. انتظار می رود رشد تولید ناخالص داخلی قطر تا پایان سال ۲۰۱۷ ادامه یابد.

  • 658 بازدید

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

تبلیغات متنی