جوش سر سیاه

 

جوش سر سیاه ضایعه سیاه و کوچکی است که بر روی پوست، اغلب روی صورت و گردن ظاهر می شود. آنها یکی از جنبه های آکنه خفیف هستند، اما می توانند بدون علائم دیگر آکنه وجود داشته باشند. آنها حاوی نسخه اکسید شده ملانین هستند، رنگدانه تیره ساخته شده توسط سلول های پوست. در ایالات متحده آکنه یک عفونت پوستی است که تا ۵۰ میلیون نفر را تحت تأثیر قرار داده است. درمان به شیوه ای مناسب می تواند مانع پیشرفت آکنه شدید شود.

حقایقی درباره جوش سر سیاه

 • از ملانین اکسید شده ایجاد می شوند نه گرد و غبارهای به دام افتاده!
 • فشردن یا خراشیدن می تواند آنها را بدتر کند.
 • برای کاهش جوش های سرسیاه، از مصرف محصولات مراقبت از پوست مبتنی بر روغن، محیط های مرطوب، لباس های تنگ و محصولات پوستی حاوی الکل اجتناب کنید.
 • هنگامی که هورمون ها باعث افزایش تولید سبوم (ماده ای چرب، توسط ترشحات زیر پوست) می شوند، آنها تمایل دارند تا ظاهر شوند.

جوش سر سیاه چیست؟

نوعی comedo هستند. کومدون ها زمانی رخ می دهند که منافذ در پوست با سلول های مرده پوست و مواد محافظتی بر پایه روغن، شناخته شده به عنوان سبوم مسدود می شوند.

بالای جوش سر سیاه، که روی سطح پوست قابل مشاهده است، رنگ تیره دارد.

به طور معمول، مو از فولیکول های مو در منافذ پوست رشد می کند، غدد چربی دار تولید کننده سبوم در زیر قرار دارند.

هنگامی که این منافذ مسدود می شوند، سلولهای مرده پوست در منافذ باز با اکسیژن موجود در هوا واکنش نشان می دهند و سیاه می شوند، تشکیل جوش سر سیاه می دهند.

اینها اغلب با چرک و آلودگی به دام افتاده اشتباه گرفته می شوند، اما رشد جوش ها به پاکیزگی پوست مربوط نیست.

دیگر ضایعات آکنه معمولا بسته می شوند، اما در جوش های سر سیاه، پوست اطراف منافذ مسدود باز می شود، هوا باعث ایجاد چربی سبوم یا سلول های مرده پوست و اکسید شدن و زرد یا سیاه شدن آن ها می شود.

این جوش ها، اغلب بر روی صورت، پشت، گردن، سینه، بازوها و شانه ها ظاهر می شوند. فولیکولهای مو بیشتر در این مناطق وجود دارند.

علل

بعضی از عوامل می توانند احتمال ایجاد جوش های سر سیاه را افزایش دهند. سن و تغییرات هورمونی عوامل مهمی هستند. مانند سایر علائم آکنه، جوش سر سیاه در دوران بلوغ شایع است، زمانی که تغییر در سطح هورمون باعث افزایش تولید سبوم می شود. با این حال، آنها می توانند در هر سنی ظاهر شوند.

آندروژن، هورمون جنسی مردانه، باعث ترشح بیشتر سبوم و عملکرد بیشتر سلول های پوست در نزدیکی بلوغ می شود. هر دو پسر و دختر در طول نوجوانی سطح بالاتری از آندروژن ها را تجربه می کنند.

پس از بلوغ، تغییرات هورمونی مربوط به قاعدگی، بارداری، و استفاده از قرصهای جلوگیری از بارداری نیز می توانند در زنان جوش سر سیاه ایجاد کنند.

تولید بیش از حد سلول های پوست توسط بدن می تواند سبب بروز جوش های سر سیاه شود.

عوامل دیگر عبارتند از :

 • مسدود کردن یا پوشش منافذ توسط لوازم آرایشی و پوشاک
 • عرق کردن شدید
 • اصلاح و سایر فعالیت هایی که فولیکول های مو را باز می کنند
 • رطوبت بالا و چربی در محیط ضروری
 • برخی از شرایط بهداشتی، مانند استرس، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و سندرم پیش از قاعدگی (PMS)
 • داروهایی که باعث تحرک سریع سلول های پوستی می شوند
 • استفاده از بعضی داروهای مبتنی بر استروئید مانند کورتیکواستروئیدها

علائم

نشانه اصلی ضایعه سیاه و کوچکی است که نام جوش سر سیاه به آن می دهند.

این جوش ها یکی از علائم آکنه هستند، اما، توسط منافذ باز ایجاد می شوند، آنها از برخی از ضایعات دیگر آکنه متفاوتند.

دانه های سرسیاه غیر التهابی هستند. این بدان معنی است که آنها آلوده نیستند، و آنها باعث درد و ناراحتی نخواهند شد.

جوش های سر سیاه بافت برآمده ای دارند، اما خوش خیم تر از جوش ها هستند؛ با این حال، ممکن است ظاهر آنها مشکلات اجتماعی یا روانشناختی در برخی از بیماران ایجاد کند.

رشته های چربی

رشته های چربی مانند جوش سر سیاه ، اما متفاوت هستند. آنها می توانند روی بینی ظاهر شوند. رشته های چربی غددی هستند که کانال جریان سبوم از طریق منافذ می باشند. بر خلاف دانه های سرسیاه، آنها یک شکل از آکنه نیستند.

تشخیص

جوش سر سیاه به ندرت به مراجعه به دکتر منجر خواهد شد مگر اینکه آکنه شدید وجود داشته باشد. آنها به راحتی می توانند از ظاهر آنها شناسایی و تشخیص داده شوند.

درمان : باید ها و نبایدها

اکثر مردم دانه های سرسیاه خود را در خانه بدون نیاز به مراجعه به دکتر مدیریت می کنند، اما برخی از فعالیت ها می تواند آنها را بدتر کند و یا باعث ایجاد نوع شدیدتری از آکنه شود.

اسطوره ها و تناقض های بسیاری در مورد نحوه درمان جوش سر سیاه وجود دارد، بنابراین بهتر است ببینیم چه چیزی برای شما بهتر است.

بایدها :

 • تمیز کردن

اسکراب ویژه برای لایه برداری ملایم پوست می تواند کمک کند. به دنبال انواعی باشید که فاقد عطر و برای پوست های حساس هستند، و از هر چیزی که پوست شما را خشک می کند، اجتناب کنید. در حالی که خشک کردن پوست از طریق کاهش تولید بیش از حد چربی مهم است، خشک کردن بیش از حد به علت تحریک تولید اضافی چربی توسط غدد، ممکن است باعث بدتر شدن وضعیت شود.

 • لوازم آرایشی و بهداشتی

از محصولات غیر کومدوژنیک استفاده کنید که منافذ را پوست مسدود نمی کنند و به جای آن باید منافذ را پاک و باز نگه دارد و ایجاد پوست مرده را کاهش دهد.

 • درمان های تجویز پزشک

اسید آزلائیک، سالیسیلیک اسید و بنزوئیل پراکسید نیز در نسخه های پزشکان و همچنین در فرم های ضد OTC برای آکنه غیر التهابی در دسترس هستند. این درمان های موضعی به طور مستقیم به پوست اعمال می شود. داروهای تجویزی حاوی ویتامین A، مانند ترتینوئین، تازاروتن و آنتاگونین ممکن است برای حفظ غدد از تشکیل در فولیکول های مو و ارتقاء عملکرد سریع تر سلول های پوست تجویز شود. با این حال، اکثر مردم به دنبال این درمان ها نیستند تا زمانی که آکنه آنها بدتر شود تا به شکل آلوده یا شدیدی مانند جوش تبدیل شوند. بهتر است از یک متخصص پوست برای پاکسازی جوش سر سیاه کمک بگیرید.

 • بیماری های زمینه ای

هر گونه مشکلات پوستی دیگر مانند اگزما یا روزاسه، می تواند درمان جوش سر سیاه را کمی سخت تر کند. این شرایط باید قبل از آکنه درمان شود، به طوری که درمان موفقیت آمیز ممکن است منجر به بهبود در دانه های سر سیاه شود.

 • استراحت و تمدد اعصاب

استراحت کافی و جلوگیری از استرس نیز می تواند کمک کند زیرا استرس می تواند منجر به تولید سبوم شود. ورزش می تواند به کاهش استرس کمک کند.

 • غذا

تحقیقات تأیید نکرده است که برشی از سیب زمینی سرخ کرده یا شکلات می تواند باعث کاهش یا افزایش آکنه شود. اما یک رژیم سالم و متعادل با مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه برای سلامت کلی بدن بسیار مفید است. این ممکن است خطر ابتلا به ضایعات پوستی را کاهش دهد.

نبایدها :

محرک های هورمونی می تواند دانه های سرسیاه را اجتناب ناپذیر نماید، اما برخی عوامل می تواند خطر را افزایش دهد و یا آنها را بدتر کند.

 • فشردن

از فشردن جوش سر سیاه ، حتی با یک پاک کننده فلزی، اجتناب کنید، زیرا این امر می تواند پوست را تحریک و مشکل را بدتر کند.

 • بخار دادن

حمام بخار طولانی مدت به عنوان درمان برای جوش ها توصیه شده است، بر اساس این که “منافذ باز می شود.” با این حال، این تحقیق تأیید نشده است. برای بعضی از مردم این اقدام مشکل را بدتر می کند.

 • اسکراب

این می تواند مشکل را بدتر کند. اسکراب سبوم را از بین می برد. سپس غدد چربی برای جایگزین کردن سبوم سخت تر کار می کنند، که منجر به انسداد بیشتر و خطر آکنه التهابی می شود.

 • پاک کننده ها

نوارهای موبر، ماسک ها و وکیوم ها باید با احتیاط استفاده شوند، زیرا می توانند باعث تحریک و آسیب به پوست شوند.

 • آرایش و لوازم آرایشی

از لوازم آرایش و محصولات مراقبت از پوست بر پایه روغن اجتناب کنید. دیگر عوامل محیطی برای جلوگیری از این موارد عبارتند از :

– محیط های مرطوب      – لباس های تنگ که پوست را می بندند          – محصولات پوست حاوی الکل، که باعث سفتی و خشکی پوست می شود

 • آب اکسیژنه (هیدروژن پراکساید)

برای آکنه توصیه شده است. می تواند شدت شیوع بیماری را کاهش دهد، اما این نیز یک محصول خشن است که می تواند باعث خشکی و تحریک پوست شود. به دلیل عوارض جانبی آن، محققان در مورد اینکه آیا باید استفاده شود یا خیر، تصمیم گیری نکرده اند.

درمان های گیاهی

درمان های گیاهی اغلب برای آکنه توصیه می شود و برخی تحقیقات در این زمینه در حال انجام است. درخت چای، آویشن، آلوئه ورا و روغن گل رز به نظر می رسد همه برای جلوگیری از آلوده شدن آکنه به مزایای ضد باکتری کمک می کنند. تحقیقات بیشتری نیاز است.

هنگامی که بدن هورمون ها را بعد از بلوغ با موفقیت تنظیم می کند، جوش سر سیاه ، به عنوان شکلی از آکنه خفیف، تمایل دارد خودش را برطرف کند. با این حال، برخی از آنها ممکن است سال ها ادامه یابند.

بیمارانی که دچار مشکلات روانی هستند با ظهور دانه های سرسیاه بهتر است به پزشک مراجعه کنند.

 • 106 بازدید

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

تبلیغات متنی