بلاک چین

 

“فناوری بلاک چین Block Chain نتیجه عملی [… است …] برای اولین بار، راهی برای یک کاربر اینترنتی برای انتقال یک قطعه منحصر به فرد از ویژگی دیجیتال به یکی دیگر از کاربران اینترنت، به طوری که انتقال امن و مطمئن تضمین می شود، همه می دانند که انتقال انجام شده است، و هیچ کس نمی تواند مشروعیت انتقال را به چالش بکشد. عواقب این دستاورد بسیار زیاد است.”

– مارک اندرسن

با یک بلاک چین ، بسیاری از مردم می توانند ورودی ها را در یک رکورد اطلاعات بنویسند، و یک جامعه از کاربران می توانند کنترل کنند که چگونه رکورد اطلاعات اصلاح و به روز می شود. به همین ترتیب، نوشته های ویکی پدیا محصول یک ناشر واحد نیستند. هیچ فردی اطلاعات را کنترل نمی کند.

جلوتر که برویم تفاوت هایی که تکنولوژی Blockchain را منحصر به فرد می کند روشن تر می شود. در حالی که هر دو روی شبکه های توزیع شده (اینترنت)، ویکی پدیا در وب گسترده جهانی (WWW) با استفاده از یک مدل شبکه کلاینت-سرور ساخته می شود.

یک کاربر (کلاینت) با مجوزهای مرتبط با حساب کاربری اش قادر است نوشته های ویکی پدیا که در یک سرور متمرکز ذخیره شده تغییر دهد.

هر زمان که یک کاربر به صفحه ویکی پدیا دسترسی پیدا کند، آنها نسخه به روز شده از “کپی اصلی” ورود ویکی پدیا را دریافت خواهند کرد. کنترل پایگاه داده با مدیران ویکی پدیا است و اجازه دسترسی و مجوزها توسط یک مقام مرکزی نگهداری و حمایت می شود.

 

بلاک چین

 

زیرساخت دیجیتال ویکی پدیا شبیه پایگاه های داده های به شدت محافظت شده و متمرکزی است که دولت ها یا بانک ها و یا شرکت های بیمه امروز نگهداری می کنند. کنترل پایگاه های داده متمرکز بر عهده صاحبان آنها است، از جمله مدیریت به روز رسانی، دسترسی و محافظت در برابر تهدیدات سایبری.

پایگاه داده توزیع شده ی ایجاد شده توسط فناوری بلاک چین دارای زیرساخت دیجیتال کاملاً متفاوت است. این نیز یکی از ویژگی های متمایز و مهم فناوری بلاک چین است.

“کپی اصلی” ویکی پدیا بر روی یک سرور ویرایش می شود و همه کاربران نسخه جدید را مشاهده می کنند. در مورد blockchain ، هر گره در شبکه به نتیجه یکسانی می رسد، هر به روز رسانی مستقل رکورد، با محبوب ترین رکورد تبدیل به رکورد رسمی به جای کپی اصلی می شود.

 

بلاک چین

تراکنش ها منتشر می شوند، و هر گره نسخه جدید خود را از وقایع ایجاد می کند.

این همان تفاوتی است که فناوری بلاک چین را قابل استفاده می کند – این نشان دهنده یک نوآوری در ثبت و توزیع اطلاعات است که نیاز به یک بخش قابل اعتماد را برای تسهیل روابط دیجیتالی حذف می کند.

با این حال، فناوری بلاک چین با همه شایستگی هایش یک فناوری جدید نیست. بلکه ترکیبی از تکنولوژی های اثبات شده است که به روش جدیدی اعمال می شود؛ یک ترنتیب هماهنگ خاص از سه فناوری (اینترنت، رمزنگاری کلید خصوصی و یک پروتکل حاکم بر انگیزش) که ایده ی خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتو را بسیار سودمند ساخته است.

بلاک چین

 

نتیجه، یک سیستم برای تعاملات دیجیتال است که به شخص ثالث مورد اعتماد نیاز ندارد. کار امنیت روابط دیجیتالی ضمنی است — تأمین شده توسط معماری شبکه ظریف، ساده و در عین حال قوی فناوری بلاک چین خودش.

تعریف اعتماد دیجیتال

اعتماد داوری خطر بین احزاب مختلف است، و در دنیای دیجیتال، تعیین اعتماد اغلب به اثبات هویت (احراز هویت) و اثبات مجوز (مجوز) جوش می خورد.

به عبارت ساده تر، ما می خواهیم بدانیم، ‘آیا شما کسی که می گویید هستید؟’ و ‘آیا شما باید قادر به انجام کارهایی باشید که میخواهید انجام دهید؟’

در مورد فناوری بلاک چین، رمزنگاری کلید خصوصی یک ابزار مالکیت قدرتمند را فراهم می کند که نیاز به احراز هویت را برآورده می سازد. داشتن یک کلید خصوصی حق مالکیت است. همچنین شخص را از به اشتراک گذاری اطلاعات بیش از آنچه برای تبادل لازم است، بی نیاز می کند.

احراز هویت کافی نیست. مجوز – داشتن پول کافی، انتشار نوع معامله صحیح و غیره – نیاز به یک شبکه توزیع شده، نظیر به نظیر به عنوان نقطه شروع دارد. یک شبکه توزیع شده خطر انجراف متمرکز یا خرابی را کاهش می دهد.

این شبکه توزیع شده نیز باید به حسابرسی و امنیت شبکه معامله  متعهد باشد. مجوز معاملات، نتیجه کل شبکه برای اعمال قوانینی که بر آن طراحی شده (پروتکل بلاک چین)، است.

احراز هویت و مجوز عرضه شده در این روش تعامل در جهان دیجیتال بدون تکیه بر اعتماد (گران) را ممکن می سازد. امروز، کارآفرینان در صنایع در سراسر جهان به پیامدهای این پیشرفت خیره شده اند – مسابقات بین الملل دیجیتال غیر قابل تصور، جدید و قدرتمند امکان پذیر است. فناوری بلاک چین اغلب یه عنوان زیرساخت برای یک لایه تراکنش برای اینترنت، بنیاد اینترنت ارزش توصیف می شود.

در حقیقت، ایده این است که کلید های رمزنگاری و دفاتر اشتراک گذاشته شده می توانند به کاربران را برای برقراری روابط دیجیتال امن و رسمی انگیزه دهند. همه از دولت ها گرفته تا شرکت های فناوری اطلاعات گرفته تا بانک ها به دنبال ساخت این لایه تراکنش هستند.

احراز هویت و مجوز، حیاتی برای معاملات دیجیتال، در نتیجه پیکربندی فناوری بلاک چین ایجاد می شوند.

این ایده می تواند برای هر نیاز به یک سیستم قابل اعتماد رکورد به کار برده شود.

  • 384 بازدید

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

تبلیغات متنی