بازار بورس

 

بازار بورس از سن زیاد نمی میرد. از لحاظ فنی، این درست است : در حالی که رشد درآمد قوی است و نرخ بهره کم است، مهم نیست چقدر بازار رشد کرده است. اما با قدیمی تر شدن بازار بورس، ارزیابی ها افزایش می یابند و سرمایه گذاران با احتیاط پیش می روند، و این امر سهام را به شوک های خارجی آسیب پذیر می کند. هفته گذشته نوشتم که انتطار داشتم اقتصاد و سهام و بازار بورس قوی باقی بمانند، اگرچه شاخص S & P 500 و میانگین صنعتی Dow Jones کاملاً مانند سال ۲۰۱۷ انجام نخواهند شد. اما سهام به لحاظ ذاتی خطرناک هستند، در اینجا سه مورد از چیزهایی که می توانند سیر صعودی را خراب کنند آمده است.

۱- تورم

افزایش های دستمزد حتی به این دلیل که اقتصاد به استخدام کامل نزدیک می شود، متوسط باقی مانده است. مشاغل هفته گذشته گزارش می دهند رشد درآمد ساعتی در ماه دسامبر ۲.۵٪ در مقایسه با سال ۲۰۱۷ رشد داشته است.

در همین حال، شاخص قیمت مصرف کننده، به استثنای مواد غذایی و انرژی، فقط در یک کلیپ سالانه ۱.۷٪ در ماه نوامبر افزایش یافت. با استفاده از یک مقیاس کمی متفاوت، اعضای کمیته تنظیم نرخ بازار آزاد فدرال انتظار ندارند که تورم اصلی تا سال ۲۰۱۹ به ۲٪ برسد. این هدف رزرو فدرال است، و FOMC نرخ سرمايه گذاري فدرال را با سرعت بیشتری افزايش نخواهد داد.

اما هفته گذشته مجله وال استریت گزارش داد که زیر ۳٪ بیکاری در شهرهایی مانند مانند مینیاپولیس، دنور و فورت مایرز، فلوریدا، باعث شده است کسب و کارها برای حفظ و یا جذب کارکنان دستمزدها رلا بالا ببرند. اگر این امر گستردهتر شود – و به یاد داشته باشید، ۱۸ ایالت و ۲۰ شهر حداقل دستمزد خود را در ۱ ژانویه افزایش دادند – تورم ممکن است سریعتر از آنچه فکر می کنیم، بالا برود، و به همین ترتیب افزایش قیمت ها، غافلگیری بزرگ منفی برای سرمایه گذاران است.

 

۲- سیاست

آیا ما فقط یک انتخاب را نداریم؟ خب، انتخابات میان دوره ای ۲۰۱۸ در راه است، , رئیس جمهور ترامپ و هر دو طرف کنگره پایه های خود را آرام کرده و به بازی با جمعیت می پردازند. به همین دلیل امسال دو حزبی زیادی را در واشنگتن انتظار ندارم.

دموکرات ها و جمهوریخواهان به اصطلاح “خیال باف ها” نامیده می شوند (تقریباً ۸۰۰،۰۰۰ نفر از جوانان بدون مدرک که از اخراج توسط یک دستورالعمل امضا شده توسط پرزیدنت اوباما در سال ۲۰۱۲ محافظت شده بودند) و قوانین مهاجرت سخت تر و دیوار مرزی مورد تأیید ترامپ (که اکنون از مالیات دهندگان ایالات متحده، نه مکزیک، درخواست خواهد کرد که آن را پرداخت کنند).  این امر می تواند منجر به تعطیلی دولت و اصلاح موقت شود تا بعد از اینکه نیمه دوم به پایان برسد. من هم همین اتفاق را با سقف بدهی می بینم : اجتناب از پیش فرض ممکن است یکی از معدود مواردی باشد که دموکراتها و جمهوری خواهان میتوانند در مورد آن توافق کنند.

در مورد میان مدت، من فکر می کنم دموکرات ها به مجلس نمایندگان برمی گردند، اما رونق اقتصادی و اقتصاد قوی، اکثریت آنها را محدود می کند. جای تعجب نیست که مجلس سنا هم تقسیم شود. این دستورالعمل برای بن بست (و جلسات استیضاح در مجلس) در سال ۲۰۱۹ است، اما سرمایه گذاران اهمیتی نمی دهند، زیرا چیزی که آنها می خواهند کاهش مالیات است.

 

۳- جنگ و بحران ژئوپولیتیک

به طور گسترده ای درباره کره شمالی شنیده اید، بنابراین جز خطر جنگ چیزی را تکرار نمی کنم، حتی خطر جنگ هسته ای که ممکن است افزایش یابد. لیندزی گراهام (در انجمن سلطنتی انگلستان) گفت اگر رهبر کیم جونگ اون یک سلاح هسته ای دیگر را آزمایش کند، احتمال اینکه رئیس جمهور ترامپ از نیروی نظامی استفاده کند از “۳۰ تا ۷۰ درصد افزایش خواهد یافت”. مایک مولن، رئیس سابق ستاد مشترک ، یک دریاسالار چهار ستاره بازنشسته، گفت ما “از آنجایی که ما تا کنون بوده ایم… نزدیک تر به جنگ هسته ای با کره شمالی هستیم …”.

اما مسائل مهم دیگر را نادیده نگیرید. مخالفت های داخلی ممکن است شیعیان ایران را برای رویارویی منطقه ای با عربستان صعودی تحریک کند. یک جنگ نیابتی، در یمن، بطور ویژه خطرناک است : اواخر سال گذشته، یک موشک شلیک شده توسط حوثی های مورد حمایت ایران در یمن، قبل از اینکه به کاخ سلطنتی در ریاض برخورد کند، سرنگون شد. یک جنگ داغ بین عربستان سعودی و ایران موجب افزایش قیمت نفت خواهد شد.

گفتگو های تجدید شده از “سرکوب تجاری تهاجمی” در چین باعث وحشت بازار در اوایل روز دوشنبه شد. جنگ تجاری با چین مطمئنا باعث اصلاح بازار بزرگ، شاید بیشتر خواهد شد. اما همراه با جنگ های گرم، سیاست و تعجب تورم،این تنها چیزی است که می تواند یک بازار بورس را که نمی داند چه زمانی باید پایان یابد، متوقف کند.

 هاوارد آر. گلد، یک مقالهنویس MarketWatch و موسس و سردبیر GoldenEgg Investing است، که تفسیر بازار منحصر به فرد و ساده، کم هزینه، برنامه های سرمایه گذاری بازنشستگی کم خطر را ارائه می دهد.

یادداشت سردبیر MSN :

نظرات این مقاله درباره بازار بورس نوشته ی شریک محتوایی ماست و لزوماً نشان دهنده دیدگاه های MSN یا مایکروسافت نیست.

  • 266 بازدید

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

تبلیغات متنی